Цар Соломон

Досі просторами Азії літає цар Соломон на своєму чудесному літальному апараті. Багато гір Азії увінчано або розвалинами, або каменем з відбитками ступні великого царя, або відбитками колін його, слідами тривалої молитви. Це все так звані трони Соломона. Великий цар прилітав на ці гори молитися. На ці висоти він йшов від тягару царства для піднесення Духу. Гори Соломона, сховища скарбів Соломона, Премудрість Соломона, таємнича влада персня Соломона, Соломонова печать із пізнанням світла і пітьми – кому ж іншому стільки подиву і поваги принесла Азія?

Найтаємничіші  предмети і образи пов’язані з ім’ям Соломона. Найбільш окультні  із птиць вважаються одуди, і ця птиця також пов’язана легендою з царем Соломоном.

Охороняли одуди спокій царя Соломона під час його великих трудів, і, повернувшись від трудів, цар запитав пташок, що вони хотіли б отримати в нагороду. Пташки сказали: «Дай нам, царю, золоті корони твої, вони такі прекрасні, і ми не бачили нічого більш чудового від тебе, коли ти надягаєш свою корону».

Цар посміхнувся і сказав: «Пташки, але ж важка корона моя, як же можете ви бажати покласти на себе такий тягар»! Але пташки продовжували просити  корони, і цар повелів своєму золотоковачу зробити маленькі корони за взірцем царської, і ці корони були прикріплені на голови пташок. Але не встиг пройти найкоротший строк, як пташки знову злетілися до царя, і стомлено поникли під золотими коронами їхні голівки.

Вони просили: «Царю, звільни нас від корон. Ти був правим, мудро попереджаючи нас! Що ми можемо знати, ми малі! Чи можемо ми знати, що за блиском і чарівністю ховається тягар, – звільни нас, царю».

Цар сказав: «Бачите, нерозумні, до чого призвело ваше прагнення до тягаря. Добре, хай буде по-вашому, будуть зняті корони золоті, але ви носіть завжди на собі спогад про нерозумне прагнення ваше до корони. Віднині носіть корону з пір’я, вона не обтяжить вас, бо вона буде тільки короною того таємного царства, про яке ви знали, коли служили праці моїй». І так птиця одуд – найбільш окультна птиця, яка знає багато таємниць, носить корону з пір’я. Якщо одуд проводжає караван або човен, люди говорять: це до доброго шляху; птиця царя Соломона знає, що робить.

І інші тварини служили царю. Мусульманин, який прийшов у Кашмір з караваном через афганський кордон, знає, що Великому Соломону навіть мурашки допомагали будувати храм. Від великих джинів, духів повітря і вогню до мурашок – усе служило побудові.

У безустанній молитві цар Соломон безупинно управляв силами природи для створення чудесного храму. Коли виснажилися сили царя і він знав, що наблизився час відходу в інший світ, він залишив заповіт джинам і без нього докінчити будову. Але буйні стихійні духи дали відповідь, що вони підкоряються цареві Соломону тільки тут, на землі, і без нього вони вільні від закляття. І укріпився духом цар Соломон, і, обпершись на посох, він залишився в храмі, закликаючи усі сили до роботи. Тут же і відійшов він, але тіло його залишилося нерухомим і непохитним, щоб не відлетіли буйні джини. І ніхто з тих, хто живе, і ніхто із джинів не знав, що цар, який став на молитву, вже відійшов. І боялися усі підійти до нерухомого Владики, і напружували усі зусилля довершити будову. І закінчено храм, але Владика нерухомий. Хто ж наважився порушити його устремління? Та найменший із співробітників царя – мураха – почала підточувати царський посох, і, коли було підточене дерево, впало тіло царя і усі побачили, що дух його відійшов, але залишився Великий храм.

Але не захмарний Владика цар Соломон. Він сходить до народу і, подібно до інших Владик Сходу, змінивши плаття, змішується в натовпах, щоб знати усі таємниці життя. Свій перстень з чудесним каменем, в якому була закладена основа світу, цар Соломон залишає на зберігання дружині своїй, царівні Єгипту. Але хитрий і умілий єгипетський жрець, який прибув з царівною. Він змінює голос і зовнішність і під виглядом царя оволодіває перснем. А сам Владика приречений на довгі роки поневіряння, доки знову істина не була відновлена. Так усе незвичайне, виняткове зв’язують народи Сходу з царем Соломоном. Він підіймався у гори, він спускався під землю, він зустрічав царів і зникав у народних натовпах. У старому царстві уйгурів, де тепер живуть благовірні мусульмани, ім’я Соломона змішується і з царем Олександром, і з великим Акбаром. Іноді ви узнаєте ті ж сказання, які прикрашають і царя, і збирача Індії.

«Здається, те ж саме говорять і про Акбара, названого Великим»?

Старий сивобородий мусульманин в зеленій чалмі, який справив покаяння в Мецці, схиляє голову: «Обидва Владики були мудрі і великі. Коли бачите дві снігові гори, як наважитеся сказати про їхню відмінність? Вони обидві виблискують під одним сонцем, і наблизитися до них обох однаково важко. Хто ж наважився б приписати одному Владиці те, що, можливо, належить їм обом? Правда, Владика Акбар не виходив за межі Індії. Він укріпляв її, залишаючись усередині, і ми не знаємо, які джини служили йому. Про царя ж Соломона усі знають, що він літав по всьому світу і вчився правді в усіх країнах, навіть він був на далеких зірках. Та хто ж може знизу судити про дві снігові вершини. Ми навіть надягаємо темні окуляри, щоб захистити наші слабкі очі від їхнього блиску».

На горі Моріа скарбниця Соломона. Але не тільки в храмах мудрі знаки Соломона. За вказівками Біблії відкрив інженер Хаммон у Родезії найбагатші копальні Соломона. І зірка Соломона зберегла для математиків найцінніші міркування.

«І це пройде»! Так підбадьорив бентежне людство цар Соломон. І вічна у красі своїй «Пісня пісень».